טיפים במכירת – קניית נכס

במאמר זה, אנסה לסקור בתמצית את עיקרי הדברים שרצוי לדעת לקראת עסקה במקרקעין.

המתווך: בחרת להתקשר עם מתווך? עליך לדעת כי תשלום דמי התיווך תלויים בשלושה תנאים: א. למתווך צריך להיות בעל רשיון תיווך. ב. חייב להיות הסכם בכתב עם המתווך, וכל הסכמה בעל פה  אינה מחייבת. ג. על המתווך להיות הגורם היעיל בעסקה , ולמעשה עצם מעורבותו של המתווך בחיבור בין הקונה למוכר הופכת אותו לגורם היעיל.

זיכרון דברים: אל תחתום על זיכרון דברים! זיכרון דברים בדרך כלל הינו חוזה מקרקעין כשר לכל דבר ועניין, ואת/ה עלול למצוא את עצמך קשור בעסקה שטרם נבדקה לעומק, אם בכלל. אם הנך מתעקש לייצר מסמך מקדים על מנת להבטיח את קניית הנכס או מכירתו, דאג להתייעץ עם עו"ד מקרקעין קודם לכן.

מצב הנכס בעירייה: גם כמוכר וגם כקונה כדאי לבדוק האם הנכס בנוי על פי היתר הבניה, האם ישנן חובות לעירייה. חשוב במיוחד כי תבדוק בטרם חתימה על הסכם, מהו היטל ההשבחה שיידרש לשלם בעת מכירת הנכס – מס זה יכול לשנות את פני העסקה לחלוטין.

נכס שנרכש מקבלן ועומד למכירה: נכס שנרכש מקבלן בשנים האחרונות סביר להניח שאינו רשום בטאבו אלא בחברה משכנת (עו"ד הקבלן בדרך כלל). כקונה דירה –  בפועל אין לזה משמעות מבחינת זכויות הבעלות אלא שהליך השגת המסמכים בדרך כלל ארוך יותר וכדאי לדעת כי הליך קבלת המשכנתא יהיה ארוך יותר בשל הצורך בשיתוף פעולה של החברה המשכנת. כמוכר דירה –  כדאי למוכר להתארגן מראש עם המסמכים הרלוונטיים למכירה בכדי שכאשר יגע הקונה המיוחל, תקבל את תמורת המכירה מהר ככול שניתן.

מוכר נכס: כמוכר נכס בו השקעת את מיטב כספך יש ראשית לשקול היטב את שיקולי המס אשר עשויים או עלולים לשנות את כדאיות העסקה מן הקצה על הקצה. כמו כו, יש לדאוג לצמצום הסיכון עד לאפס בכל הנוגע לתביעות עתידיות מטעם הקונה כנגדך. יש לדאוג למכור את הנכס כפי שהוא (AS IS) ולא להתחייב במצגים והתחייבויות מעבר למצב הקיים. 

קונה נכס: כקונה יש לבדוק היטב את אפשרויות המימון לקניית הנכס ואת האפשרות לקחת משכנתא. יש לברר היטב עם הבנק כמה שיותר האם יסכים להעניק הלוואה בתמורה לשעבוד הנכס הנרכש. לא כדאי לגלות שאין לך אפשרות לממן את רכישת הנכס, בעוד הנך מחויב בהסכם לרכישתו כאשר נסיגה ממנו תחייבך בתשלום פיצוי מוסכם גבוה למוכר.

רשימה זו הינה למידע כללי וראשוני בלבד ואינה נועדה בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לכל מקרה ונסיבותיו.

הרשימה נכתבה ע"י עו"ד עופר ליפשיץ, מומחה בדיני מקרקעין, משפחה ומשפט מסחרי.
08-9759747